Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Zbąszyń

14.11.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#historia   #pamięć   #niepodległość   #zbąszyń   

Pomimo kapryśnej pogody obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie zgromadziły zarówno w Zbąszyniu, jak i Nowej Wsi Zbąskiej, gdzie poświęcono odrestaurowany pomnik i mogiły, liczne grono uczestników. Program uroczystości rozpoczęło podniesienie flagi narodowej na maszt. Następnie w zbąszyńskiej kolegiacie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Po wspólnej modlitwie zgromadzeni udali się na Plac Rybaki, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą żołnierzy polskich walczących na obczyźnie. 

 

Z Placu Rybaki uczestnicy przemaszerowali na Plac Wolności, gdzie wysłuchali przemówienia Burmistrza Zbąszynia – Tomasza Kurasińskiego a także programu artystycznego przygotowanego przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zbąszyniu pod kierownictwem nauczyciela Renaty Furman. W hołdzie ofiarom i bohaterom walczącym o wolność Polski przybyłe delegacje złożyły kwiaty przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Honorową wartę przy pomniku pełnili żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, którzy prezentowali podczas uroczystości także wóz bojowy Rosomak. Tegoroczne obchody zapiszą się w historii miasta również ze względu na pierwszą prezentację zbąszyńskiej orkiestry dętej, która swoja grą wpisała się w wyjątkowy charakter wydarzenia.

Dokładnie w południe w kościele w Nowej Wsi Zbąskiej rozpoczęła się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich. Msza towarzyszyła uroczystości poświęcenia odrestaurowanego Pomnika Powstańców Wielkopolskich oraz mogił powstańczych. Program artystyczny przedstawili uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nądni pod opieką nauczyciela Eweliny Andruszko. Wartę honorową pełnili żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii. Prelekcję historyczną wygłosił historyk i regionalista dr Zdzisław Kościański.

Opiekę nad pomnikiem i mogiłami powstańczymi w Nowej Wsi Zbąskiej od samego początku bezinteresownie sprawowali mieszkańcy Nowej Wsi Zbąskiej. Po dziewięćdziesięciu latach jednak stan pomnika i mogił znacznie się pogorszył w związku z tym pojawiła się inicjatywa przeprowadzenia zbiórki pieniędzy na remont, którą regularnie od 2014 roku prowadzili Sołtys Nowej Wsi Zbąskiej oraz członkowie Stowarzyszenia Patriotyczny Zbąszyń. Inicjatywę wsparła Gmina Zbąszyń, która wraz ze stowarzyszeniem wystąpiła o fundusze do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Łączny koszt przeprowadzonych prac wyniósł 83 tysiące złotych. Środki zaangażowały Urząd Wojewódzki – 70 tysięcy złotych, Stowarzyszenie Patriotyczny Zbąszyń – 8 tysięcy złotych oraz Gmina Zbąszyń – 5 tysięcy złotych.

Obchody tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości w gminie Zbąszyń zakończył festiwal Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej organizowany przez zbąszyński zespół Wesoła Ferajna przy wsparciu Zbąszyńskiego Centrum Kultury.

 

To może Cię także zainteresować:
Wyjątkowe obchody Święta Niepodległości
Święto Niepodległości we Lwówku
Obchody Święta Niepodległości w Bolewicach

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: serwis.zbaszyn.pl | foto: serwis.zbaszyn.pl

Komentarze